
Gotowe rozwiązania czy samodzielna praca?
Drzewka liściaste na makiecie bez wątpienia ożywiają każdą scenerię, nadają autentyczności i wzbogacają projekt. Gotowe drzewka są przygotowane do umieszczenia ich od razu na makiecie – te zakończone korzeniem wystarczy przykleić w wybranym miejscu. Decydując się na gotowe drzewko modelarskie wybieramy wśród tych już istniejących, o konkretnych wymiarach i kolorach. Musimy być przygotowani wówczas na dość spory koszt.
Wykonanie drzewka na makietę samodzielnie jest tańsze, ale również bardziej pracochłonne. Dodatkową zaletą drzewek wykonywanych samodzielnie jest możliwość bezpośredniego decydowania o konkretnej wielkości drzewka, jego kształcie, kolorze listowia czy rozpiętości korony.
Pokażemy Wam jak stworzyć drzewka liściaste z materiałów dostępnych w naszej ofercie, tj. krzaczków standard lub premium, a także mchu.
Drzewko liściaste z użyciem gąbczastych krzaczków typu standard lub premium
Potrzebne materiały na drzewko ok. 6 cm:
- Baza drzewa – możemy użyć gotowej bazy lub wykorzystać naturalny zamiennik w postaci gęsto rozłożonych gałązek czy suchych korzeni zebranych na spacerze w lesie.
- Materiał imitujący listowie - gąbczaste krzaczki typu standard lub premium (1 opakowanie starczy na drzewko o wysokości 5-6cm) z naszej oferty stworzą grube poszycie listowie. Otrzymamy dzięki nim gęstą koronę, co sprawdzi się w przypadku mniej rozłożystej bazy.
Dodatkowo, aby podkreślić efekt możemy użyć posypki na drzewka, która pogłębi efekt uzyskany wcześniej. Posypka z racji mniejszej gradacji może być używana do małych drzewek lub do stworzenia delikatnego poszycia. Najlepiej mieć w zanadrzu zarówno posypkę, jak i krzaczki. - Klej – do tworzenia drzewek można użyć specjalnego modelarskiego kleju do posypek lub użyć kleju typu wikol. Jest tańszy, trwały i lekki, a przy tym mniej chemiczny.
- Pędzelek – jeden lub kilka w różnych rozmiarach.
Jak wykonać drzewko liściaste?
Samo wykonanie jest proste, jednak jeśli zależy nam na perfekcyjnej jakości – zajmie trochę czasu.
- Pędzelkiem nakładamy klej typu wikol (dość grubo) na naszą bazę i przyklejamy kępki krzaczków. Robimy tak w kilku/kilkunastu miejscach na różnych gałęziach i odstawiamy drzewko do przeschnięcia kleju. Część krzaczków, wcześniej czy później, odpadnie - nie przejmuj się tym.
- Po wyschnięciu kleju otrzepujemy drzewko z nadmiaru listowia i z kępek, które nie przykleiły się dobrze. Cały proces przyklejania listowia i otrzepywania nadmiaru powtarzamy aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. To proces czasochłonny, ale pozwoli nam uzyskać pożądany efekt.
- Jeśli okleiliśmy już drzewko grubszym listowiem w postaci krzaczków, a nie jesteśmy zadowoleni z efektu i chcemy jeszcze bardziej zagęścić naszą roślinkę, możemy teraz wykorzystać posypkę. Nakładamy ją na nieoklejone fragmenty gałęzi, jak i na zastosowane wcześniej gąbczaste krzaczki.
Posypkę nakładamy podobnie jak krzaczki, jednak zamiast przyklejania ręcznie kępek – pokrywamy klejem dany fragment gałęzi i posypujemy go. Po jakimś czasie, gdy klej przeschnie, strzepujemy nadmiar posypki.
Nasze drzewko jest gotowe :)
Drzewko z mchu chrobotka na makietę
Jeśli mamy niewiele czasu i poszukujemy tańszego rozwiązania, możemy wykorzystać do stworzenia listowia chrobotek reniferowy. To porost, który nie wymaga żadnej pielęgnacji, a utrzymuje swoje właściwości na długi czas. W naszej ofercie znajdziesz chrobotek o ładnym zabarwieniu, całkowicie oczyszczony, dzięki któremu można tworzyć koronę drzew we wiosennej lub jesiennej kolorystyce (np. mech pomarańczowy połączyć z czerwonym lub żółtym).
Jak zrobić drzewko z mchu?
Będziemy potrzebować: bazę (gotową lub gałęzie zebrane w lesie/parku), klej typu wikol, pędzelek i kępki mchu.
Bazę smarujemy klejem i na gałęzie nakładamy kępki mchu, tworząc bujną lub mniej okazałą koronę w zależności od potrzeb naszej scenerii.
Drzewka na makietę z mchu to prosty, tani i szybki sposób na uzyskanie efektu liściastego drzewa.
Tutaj znajdziesz materiały użyte do stworzenia drzewek liściastych:
>> Krzaczki w różnych kolorach <<
>> Posypki na drzewka <<
>> Mech chrobotek <<
A tutaj >>gotowe drzewka<<, jeśli jednak wolisz sprawdzone rozwiązania 😊