Bestsellery
KĘPKI z TRAWĄ 5mm Leśne - 2 szt
KĘPKI z TRAWĄ 5mm Leśne - 2 szt

1,69 zł

zestaw
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów

29,99 zł

Cena regularna: 38,28 zł

Najniższa cena: 32,99 zł
szt.
KOREK Tafla gr. 2mm 15cm x 20cm
KOREK Tafla gr. 2mm 15cm x 20cm

1,99 zł

szt.
KRZACZKI na makietę KRZEWY Standard Leśne
KRZACZKI na makietę KRZEWY Standard Leśne

3,79 zł

TRAWKA Elektrostatyczna 2,5mm Zimowa
TRAWKA Elektrostatyczna 2,5mm Zimowa

3,79 zł

szt.
Promocje
KAMYCZKI KAMIENIE GRUBE (6-12mm)
KAMYCZKI KAMIENIE GRUBE (6-12mm)

1,79 zł

Cena regularna: 1,99 zł

Najniższa cena: 1,99 zł
szt.
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów

29,99 zł

Cena regularna: 38,28 zł

Najniższa cena: 32,99 zł
szt.
Jak zrobić samodzielnie szopkę bożonarodzeniową? - poradnik krok po kroku 0
Jak zrobić samodzielnie szopkę bożonarodzeniową? - poradnik krok po kroku

Najbardziej wyczekiwany czas w roku zbliża się wielkimi krokami. W tym roku Święta Bożego Narodzenia będą nieco inne niż zwykle, ale nie zabraknie świątecznej atmosfery, którą tworzą m.in. bożonarodzeniowe dekoracje. Wśród nich od lat popularna jest szopka bożonarodzeniowa - tradycyjna lub w nowoczesnej formie. Własnoręcznie wykonana szopka to nie tylko ozdoba, ale także doskonały pomysł na prezent np. dla rodziców czy dziadków, w który włożymy sercę i własną pracę. Szopka będzie pamiątką na długie lata.

Chociaż w sklepach dostępne są gotowe stajenki – duże, małe, mniej lub bardziej skromne, wykonanie samodzielnie tej pięknej dekoracji nie jest wbrew pozorom trudne. Dzięki paru sposobom i modelarskim zabiegom możecie sprawić, że niskim kosztem Waszą szopkę będzie podziwiać cała rodzina.

Przygotowaliśmy dla Was szopkę, do której stworzenia użyliśmy materiałów ogólnodostępnych, jak i produktów z naszej oferty.

Czego potrzebujemy?

 

  • Postacie Rodziny Świętej i otoczenie – możemy kupić figurki gipsowe i samodzielnie je pomalować (do malowania używajcie farbek akwarelowych, którymi w prosty sposób uzyskacie efekt cieniowania poprzez ich rozwodnienie) lub kupić już gotowe w sklepie z dewocjonaliami. Dostępne są też papierowe szablony do wycięcia i sklejenia. Niezależnie od tego, jakie wybierzecie, pamiętajcie o zachowaniu proporcji. My użyliśmy figurek od 5 do 9 cm wysokości zakupionych w sklepie z dewocjonaliami.

  • Balsa – miękkie, bardzo tanie drewienko, które doskonale sprawdza się przy projektach budynków. My wykorzystaliśmy balsę o grubości 8mm i 5mm. Można ją kupić w Internecie, np. na Allegro.

  • Strzecha  - do wykonania strzechy użyliśmy pięknej dzikiej trawy, zebranej przy leśnej polanie na spacerze. Możecie użyć też np. mchu.

  • Gałązki z lasu – pamiętajcie, by zbierać tylko te leżące już na ziemi. Wybierajcie gładkie i proste.



  • Podstawa szopki – my użyliśmy styroduru 10mm o wymiarach 30x19,5cm z naszej oferty, ale możecie wykorzystać kawałek drewna, stary panel podłogowy, gruby karton albo posklejane ze sobą warstwy tektury.

  • Dach szopki – do budowy dachu wykorzystaliśmy styrodur – dwie małe tafle 20x15cm o grubości 5mm i kawałek grubszego styroduru dla łatwiejszego sklejenia obu tafli. Możecie też użyć kawałków drewna czy kartonu.

  • Sianko do wypełnienia wnętrza szopki – wykorzystaliśmy w tym celu trawkę 12mm beżową wymieszaną z jesienną 12mm. Możecie użyć w tym celu prawdziwego wigilijnego sianka lub innego rodzaju wypełnienia.

  • Dodatki - to w jaki sposób chcemy udekorować szopkę jest zależne od naszej wyobraźni i możliwości. My postawiliśmy na opcję skromną i wybraliśmy z naszej oferty: kępki zielone 12mm, szuter (żwirek) brązowy, trawkę 2,5mm oliwkową, krzaczki Premium jasna zieleń i oliwkowe, drzewka iglaste Premium i Basic. Wszystkie te dodatki możecie zastąpić produktami ogólnodostępnymi, np. żwirek zebrać na spacerze, a krzaczki gąbczaste zastąpić gąbeczką do mycia naczyń odpowiednio pociętą i pomalowaną na zielono. Chcieliśmy jednak  pokazać Wam do czego możecie wykorzystać nasze materiały - dzięki małym opakowaniom możecie dobrać więcej produktów do wykorzystania przy projekcie. Większa różnorodność pozwoli na uzyskanie lepszych efektów.

  • Pigmenty lub farbki – do malowania poszczególnych elementów możecie oprócz farbek wykorzystać naturalne pigmenty. Wystarczy rozpuścić niewielką ilość pigmentu z wodą i otrzymacie farbę. My preferujemy pigmenty i chętnie ich używamy z uwagi na trwałość i wydajność.

  • Pędzelki – do rozprowadzania kleju i malowania poszczególnych elementów przydadzą się Wam zarówno większe, jak i mniejsze pędzle.

  • Nożyk do tapet, nożyczki, klej (my użyliśmy kleju wikol oraz kleju montażowego).

 

No to zaczynamy :)

 

Gałązki obieramy z kory, używając nożyka do tapet.

 

Sklejamy małe tafle styroduru, które posłużą nam jako dach. Dwie tafle łączymy ze sobą klejem (użyliśmy montażowego), podklejając jedną z nich grubszym kawałkiem styroduru. Jest to konieczne, aby styrodur dobrze i stabilnie się ze sobą połączył.

   

 

Kiedy klej wyschnie, grubszą warstwę styroduru przycinamy, aby nie była widoczna od frontu dachu.

 



Gotowy dach malujemy farbą w wybranym kolorze. Nie musi być pomalowany idealnie, ponieważ jego powierzchnię pokryjemy strzechą. Najważniejsze, aby nie prześwitywał kolor styroduru lub innej bazy.



Z balsy wycinamy kawałki deseczek, którymi pokryjemy fronty dachu szopki.

 

Kawałki drewienka lekko rzeźbimy i nadajemy im kształt ciosanych desek. Nie przejmujcie się, jeśli w jakimś miejscu coś okaże się nierówne lub za mocno wycięte – to tylko odda realizm dawnych czasów, kiedy stolarze pracowali ręcznie nad każdym kawałkiem drewna 😉 Na koniec malujemy deseczki farbą lub rozwodnionym pigmentem (my użyliśmy pigmentu nr. 10 z naszej oferty) i przyklejamy je do frontów dachu szopki.

 

W ten sam sposób malujemy gałązki wcześniej obrane z kory. Po wyschnięciu docinamy kawałki odpowiedniej długości, które posłużą jako belki podtrzymujące konstrukcję szopki.



W międzyczasie malujemy podstawę - w naszym przypadku jest nią styrodur. Tutaj również nie musicie pokrywać powierzchni dokładnie farbą, ponieważ usypiemy na niej szuter/żwirek lub inne podłoże jakim można zapełnić bazę.



W momencie kiedy podstawa schnie, wracamy do dachu. Pokrywamy jego powierzchnię warstwą wikolu i przyklejamy strzechę - kawałki trawy lub innego materiału (np. mchu).



Następnie przyklejamy gałęzie-belki - jedną podpierającą dach, a kolejne w mniej więcej równych odstępach po lewej i prawej stronie.



Szopka już stoi o własnych nogach, więc teraz możemy dodać dodatkowe elementy podtrzymujące i nadające szopie finalny wygląd. Używamy do tego kolejnych kawałków balsy, pomalowanej w tym samych kolorze co reszta. Wycinamy kawałki drewienka potrzebne na „ściany” szopki, a wszystko sklejamy klejem montażowym.



Jeśli podstawa już wyschła, możemy przykleić do niej szopkę.



Następnie, podstawę pokrywamy klejem wikolem i obsypujemy żwirkiem lub szutrem w dowolnym kolorze. My użyliśmy szutru brązowego z naszej oferty, który jest bardziej delikatny od żwirku.

Tak wygląda podstawa pokryta szutrem :)



Teraz czas na wyłożenie szopki siankiem – tutaj również użyliśmy kleju wikol i posypaliśmy trawką (możecie przykleić wigilijne sianko).



Teraz czas na udekorowanie podstawy, przyklejenie elementów takich jak trawa (użyliśmy trawki 2,5mm oliwkowej), kępki, krzaczki, drzewka i figurki. Wszystko według uznania.

 

 

I szopka jest gotowa. Zabrakło jeszcze gwiazdy betlejemskiej, która pojawi się na naszej szopce w wigilijny dzień ;)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl