Bestsellery
KĘPKI z TRAWĄ 5mm Leśne - 2 szt
KĘPKI z TRAWĄ 5mm Leśne - 2 szt

1,59 zł

PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów

31,99 zł

Cena regularna: 38,28 zł

Najniższa cena: 29,99 zł
szt.
KOREK Tafla gr. 2mm 15cm x 20cm
KOREK Tafla gr. 2mm 15cm x 20cm

1,99 zł

szt.
TRAWKA Elektrostatyczna 2,5mm Zimowa
TRAWKA Elektrostatyczna 2,5mm Zimowa

3,79 zł

szt.
Promocje
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów
PIGMENTY MODELARSKIE - zestaw 12 Kolorów

31,99 zł

Cena regularna: 38,28 zł

Najniższa cena: 29,99 zł
szt.
Styrodur modelarski – porady dla początkujących (i nie tylko) 0
Styrodur modelarski – porady dla początkujących (i nie tylko)

Styrodur – niezastąpiony w modelarstwie

Styrodur modelarski to niezbędny materiał do tworzenia makiet. Dzięki niemu w profesjonalny sposób wykonamy podstawkę pod model czy ściany budynków. To łatwy i wygodny w opracowywaniu materiał - bez trudu można go kształtować i docinać do pożądanych wielkości. Łączenie tafli również jest niezwykle proste. Skleimy je ze sobą za pomocą kleju - wikolu lub kleju montażowego w tubie. Malowanie jest równie wygodne. Tafle można malować farbami akrylowymi (wodorozcieńczalnymi), używając do tego pędzla lub aerografu.  


Styrodur posiada szereg właściwości, dzięki którym nie wyobrażamy sobie naszej codziennej pracy bez tego materiału.

Dlaczego nie styropian?

Styrodur ma przewagę nam styropianem czy pianką modelarską, dzięki lepszym właściwościom. To materiał o gładkiej i jednolitej strukturze, zbitej, ale pozbawionej charakterystycznych dla styropianu kulek. Nie kruszy się, ułatwiając tym samym naszą pracę i proces obróbki. Co więcej, kiedy potrzebujecie go pomalować farbą, nie wchłania wody tak jak styropian – słabiej nasiąka i malowanie powierzchni jest dużo łatwiejsze. Styrdoru ma większą gęstość, dzięki czemu jest niezastąpionym materiałem w pracy modelarza. Styrodur z naszej oferty dodatkowo jest bardziej elastyczny i podatny na rzeźbienie od standardowego styroduru xps.


Zastosowanie styroduru w modelarstwie

Styrodur sprawdza się nie tylko jako budulec do tworzenia ścian różnego rodzaju budynków, ale ma wiele innych zastosowań. Nasi klienci używają go chętnie do tworzenia podstawek pod modele, murów, dachów, podłóg, budowy ruin, makiet miast czy domów dla lalek. Bardzo cienkie tafle możemy użyć jako dachówki.

 

     

 

Cięcie styroduru – jak równo uciąć taflę?

Najlepszym narzędziem do cięcia styroduru w domowych warunkach jest ostry nożyk do tapet - szczególnie przyda się on w przypadku tafli grubszych niż 10mm. Do cienkich tafli możemy używać skalpela modelarskiego, jednak co jakiś czas musimy pamiętać o wymianie ostrza na nowe. Dlatego najwygodniejsze i najtańsze jest używanie noża do tapet. Na początku można zaopatrzyć się w kilka nożyków różnych firm i wielkości, aby w trakcie docinania wybrać ten, z którym najlepiej się nam pracuje.


Do cięcia cieńszych tafli styroduru używamy zarówno cienkiego, jak i grubszego nożyka. Natomiast w przypadku tafli grubszych, powyżej 10mm, najlepiej używać nożyka grubszego. Nie będzie się on niekontrolowanie wyginał podczas pracy. Nie rezygnujmy jednak ze skalpela modelarskiego, gdyż przyda się on do tworzenia szczegółów i rzeźbienia w tafli. Z uwagi na swoją budowę świetnie się sprawdza na etapie wykończeniowym.

Styrodur można ciąć dowolnie, ale pamiętajmy o trzymaniu nożyka pod kątem 45 stopni. Na początku może wydawać się to niełatwym zadaniem, ale kiedy nabierzemy wprawy sami będziemy potrafili określić najlepszy kąt.

            

 

Nawet jeśli coś nie wyjdzie podczas cięcia lub jeśli chcemy nadać pociętej tafli ostateczny kształt, możemy użyć drobnego papieru ściernego. Zeszlifujemy i wygładzimy nim powierzchnię po cięciu.

 

Struktura kafelek, cegieł, kamieni, desek  – rzeźbienie w prosty sposób


Styrodur nadaje się idealnie do imitacji struktur różnych materiałów budowlanych, przy tworzeniu budynków, podłóg, schodów. Przy użyciu różnych narzędzi, tafli można nadawać dowolne faktury o różnej grubości fug. Co więcej, nie potrzebujecie do tego specjalistycznych narzędzi - wystarczy wypisany długopis, końcówka pędzla czy ołówek.             

W zależności jak duże odstępy chcemy zachować pomiędzy kafelkami czy cegłami, użyjemy innego narzędzia.

   

 

Pamiętajcie, im cieńsza tafla styroduru, tym łatwiej poddaje się kształtowaniu. Tafla o grubości 20mm nie da się zgiąć ani trochę, ale doskonale sprawdzi się jako ściana budynku czy podstawa makiety.


Styrodur bez wątpienia jest niezastąpiony w pracy modelarza. Nasze porady z pewnością są jedynie wprowadzeniem do możliwości, jakie daje ten materiał. Stanowią jednak dobry start do tworzenia Waszych wyjątkowych projektów.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl